17 lipca 2024

BCAA – warto stosować?

Wśród skutecznych i polecanych przez kulturystów odżywek przewija się termin BCAA. Osoby rozpoczynające przygodę z siłownią nierzadko zastanawiają się, co to za preparat i czy warto go stosować. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
BCAA to aminokwasy rozgałęzione, będące skutecznymi prekursorami białek. Odżywki zawierające duże stężenie BCAA są stosunkowo drogie wobec innych preparatów białkowych, ale zdecydowanie bardziej efektywne. Warto powiedzieć, że w większości odżywek z białkiem istnieje jakiś procent BCAA, ale jest ich mniej niż w preparatach nastawionych tylko i wyłącznie na tę substancję.
Podstawowe działanie BCAA to zwiększona wytrzymałość i wydolność organizmu oraz szybka regeneracja potreningowa. Ze względu na dużą i szybką przyswajalność cechuje je właściwość zapobiegania katabolizmowi mięśni, co wpływa na ich rozbudowę i siłę, jednocześnie wspierając redukcję tkanki tłuszczowej. Stosunkowo szczegółowo przebadane aminokwasy rozgałęzione są uznane za jedną ze skuteczniejszych odżywek, dostępnych na rynku suplementów.