2 grudnia 2023

BCAA – aminokwasy rozgałęzione w akcji

W gąszczu preparatów wspomagających nasze ciało podczas intensywnych treningów można sie zagubić. Kompleksowe odżywki przed i potreningowe zawierają wiele tajemniczych skrótów. Jednym z najczęściej powtarzających się jest skrót BCAA. Co to takiego jest i dlaczego ten element na stałe gości w składnikach wielu suplementów?
BCAA to aminokwasy rozgałęzione, wpływające na dwa obszary funkcjonowania organizmu, istotne podczas regularnych treningów. Po pierwsze – przyspieszają syntezę białek i anabolizm mięśni, a po drugie – wpływają na większe wydzielanie hormonu wzrostu, również odpowiedzialnego za rozrost tkanki mięśniowej. Przeprowadzone badania potwierdzają skuteczność BCAA. Kulturyści stosujący ten rodzaj suplementacji odnotowali szybszy przyrost masy mięśniowej, bez przyrostu tłuszczu oraz większą siłę i odporność.
Dzienne dawkowanie aminokwasów BCAA to około 10 g. Możemy je znaleźć w kompleksowych suplementach, bądź w samodzielniej formie, zazwyczaj w proszku do samodzielnego sporządzenia odżywki płynnej.