4 lutego 2023

Aminokwasy – odżywki BCAA i AAKG

Siła aminokwasów podczas intensywnego planu treningowego jest nieoceniona. Nie możemy o nich zapominać, jeśli chcemy stworzyć ładną rzeźbę, z jednoczesnym zachowaniem tkanki mięśniowej.
W dostępnej ofercie aminokwasów rozgałęzionych znajdziemy dwie odżywki o tajemniczo brzmiących skrótach – BCAA i AAKG. Czym się różnią, co zawierają i kiedy je stosować? Pierwszy skrót BCAA to aminokwasy rozgałęzione (leucyna, walina i izoleucyna), które są w pewnym sensie prekursorami białek. Można więc powiedzieć, że stosowanie BCAA jest skuteczniejsze od klasycznych odżywek białkowych i działa od podstaw. Dostępne w formie tabletek, proszków, napojów.
AAKG to z kolei połączenie cytruliny i argininy – aminokwasów biorących udział w procesach twórczych między innymi azotu, czy kreatyny. Arginina to odkrycie farmaceutyczne ostatnich czasów – jej wpływ na biochemię organizmu jest ogromny, a prawdopodobnie jeszcze nie do końca odkryto wszystkie jej właściwości. Warto podsumować, że tego typu odżywki wpływają na suchą, czyli najbardziej pożądaną masę mięśniową.