17 lipca 2024

AMINOKWASY BCAA definicja

Popularne aminokwasy BCAA posiadają rozgałęzione łańcuchy, co zdecydowanie wyróżnia je spośród innych typów odżywek. Mają działanie anaboliczne, przez co stymulują w ciele produkcję hormonów o działaniu anabolicznym – czyli insuliny oraz hormonu wzrostu. Aminokwasy BCAA należą do grupy egzogennych – oznacza to, że nie mogą być one wytworzone podczas naturalnych procesów zachodzących w ludzkim ciele, a należy je pobrać z zewnątrz, z pożywienia.
Aminokwasy BCAA Do aminokwasów BCAA można zaliczyć trzy: leucynę, izoleucynę oraz walinę. Od innych wyróżniają się tym, że mięśnie mogą z nich korzystać w sposób bezpośredni, nie muszą być metabolizowane w wątrobie.
Poszczególne gatunki Leucyna jest najważniejsza i najbardziej kluczowa z grupy trzech aminokwasów. Jest ketogenna, a kiedy w organizmie jest jej wysokie stężenie, wówczas komórki odbierają sygnał: „Jest wystarczająco białka, by można było wytworzyć więcej masy mięśniowej”. Izoleucyna jest jednym ze składników białek mięśniowych. Przede wszystkim odpowiada za to, jaki jest poziom cukru we krwi i może pobudzić nas do większego wysiłku, zarówno psychicznie jak i fizycznie.