4 lutego 2023

PRZYJMOWANIE AMINOKWASÓW BCAA

Nie można dopuścić do powstania ubytków w obrębie aminokwasów BCAA – jeżeli będzie ich brakowało, wówczas dojdzie do zwiększenia intensywności procesów katabolicznych. Kluczowym zadaniem każdego sportowca jest dbałość o odpowiednie natężenie tego składnika. BCAA należy przyjmować z rozwagą, dbając o odpowiednie proporcje. Jeżeli będziemy ich jeść za dużo, wówczas zostaną rozłożone na glukozę, która przyczyni się do powstania dodatkowego obciążenia – mocznika.
Jakie proporcje? Dzielimy aminokwasy na trzy składniki i przyjmujemy je w proporcji: leucyna (1,1), izoleucyna (0,7) oraz walina (0,8). Nie powinno się przyjmować więcej niż 5-20 g odżywki dziennie, a jednorazowo więcej niż 3-6 g.
Dlaczego warto? Tyle się mówi o aminokwasach BCAA i ich właściwościach. Większość osób, które dopiero zaczynają mieć styczność ze sportem i suplementacją, mogą się zastanawiać, dlaczego aminokwasy BCAA są kluczowe. Przede wszystkim mają działanie anaboliczne, mogą stymulować zwiększoną produkcje hormonu wzrostu, dają nam większą wydolność oraz wytrzymałość, pozwalając na bardziej intensywne treningi.