17 lipca 2024

Aminokwasy BCAA odżywki

Odżywki oparte na aminokwasach rozgałęzionych BCAA są najchętniej, po kreatynie, stosowanymi preparatami przez osoby trenujące sporty siłowe, wytrzymałościowo – siłowe, wytrzymałościowe oraz wśród ludzi pracujących nad rzeźbą. Ich zbawienny wpływ na regenerację powysiłkową sprawia, że są bardzo popularne w większości dyscyplin.
Suplementy BCAA przede wszystkim zmniejszają uczucie zmęczenia, co pozytywnie wpływa na długość oraz intensywność treningów. Przyspieszają one regenerację mięśni, hamując ich katabolizm oraz, jako katalizator przemian anabolicznych biorą udział w budowie suchej (beztłuszczowej) masy mięśniowej. Dodatkowo egzogenne aminokwasy BCAA, czyli leucyna, izoleucyna i walina, znacznie obniżają wrażliwość mięśni na ból, a także poprawiają nastrój.
Preparaty z BCAA są również stosowane w trakcie cykli odchudzających. Dzięki nim ciało narażone na gwałtowny spadek wagi, nie traci na jędrności oraz estetycznym wyglądzie.
Odżywki z aminokwasami rozgałęzionymi są dostępne w formie tabletek, proszków, z których przygotowuje się napoje o różnych smakach (szczególnie polecane w trakcie treningów) oraz łatwo wchłanianych płynów.